O projektu


Co je Historický atlas měst České republiky?

Projekt „Historický atlas měst České republiky,“ realizovaný v Historickém ústavu Akademie věd České republiky, v. v. i., byl zahájen v roce 1994 jako součást evropského projektu historických atlasů k srovnávacím dějinám měst, připravovaných pod záštitou Commission internationale pour l’histoire des villes.

Výrazným rysem Historického atlasu měst České republiky je jeho transdisciplinární charakter. Atlas shrnuje a prezentuje dějiny měst v historických, urbanistických, hospodářských, regionálních, demografických, politických i kulturních souvislostech prostřednictvím reprodukcí starých map a plánů, rekonstrukčních map, ikonografického materiálu a textu. Pracuje s výsledky archeologie, dějin osídlení, historické geografie, studia patrocinií i ostatních oborů a pracovních postupů, to vše s využitím kartografických pramenů i rekonstrukčních map a digitální kartografie. Otevírají se tím netradiční průzory do života středověkého, novodobého i moderního města a vývoje jeho areálu. Zpracovávání jednotlivých svazků atlasu také podporuje rozvoj regionálního historického a vlastivědného bádání. Zároveň propojuje základní výzkum s aplikovaným.

Pro studium vývoje procesu urbanizace v českých zemích a dějin městských obcí je tvorba Historického atlasu měst České republiky nesporným přínosem. Umožňuje aplikaci komparativních přístupů v rozsahu domácích i evropských regionů v řádu velikostních i hodnotových úrovní a jejich rozmanitosti, a to nejen převážně z pohledu historické demografie, jako tomu bylo dosud, ale také v souvislostech s proměnami a vzájemnými interakcemi městské obce a krajiny. Svým rozsahem umožňuje projekt již nyní komparativní výzkum urbanizačního procesu v Česku, střední Evropě a spolu s dalšími historickými atlasy evropských zemí také ve vybraných částech evropského kontinentu od středověku do současnosti. Jde o soubor městských obcí rozdílné velikosti, způsobů založení i topografie s bohatou historií a pestrými osudy jejich obyvatel. Zvláštní pozornost je věnována pražské městské aglomeraci a městům, které jsou zařazeny do seznamu památek UNECSO.

Detailní pramenná rešerše, která přípravě každého svazku Historického atlasu měst České republiky předchází, umožňuje korigovat některé tradiční omyly a současně známé skutečnosti interpretovat v nových kontextech – jako jedno z aktuálních badatelských témat se nabízí symbióza, konkurence a konflikty mezi městy (městskými obcemi) a kláštery, k dalším tématům náleží problematika vztahů měst a šlechty (poslední výzkumy na vytipovaných lokalitách ukazují, že šlechtická domovní držba představovala ve většině měst nezanedbatelný podíl, z čehož vyplývá řada dalších rovin kontaktů v každodenním životě); u nás i v zahraničí v posledních letech intenzivně studovaná problematika vizualizace a reprezentace prostřednictvím architektury a jejích výrazových prostředků naznačuje, že podobné spektrum otázek si lze klást i v případě našich měst a reprezentativní budovy – ať financované městskými obcemi či ambiciózními jednotlivci – tak interpretačně obohacovat o nové kontexty. Řešitelé grantu průběžně hledají další nestandardní pohledy a nové inspirace ve výzkumu krajiny města v modelových případech.

V oblasti aplikovaného výzkumu lze systematicky využívat svazky atlasu v památkové péči, k aktivní ochraně, rekultivaci a tvorbě krajiny a k jejímu udržitelnému rozvoji (zejména krajinné plánování, ochrana historické krajiny, tvorba urbanizovaného prostoru v krajině, obnova historických komunikací a zeleně, tvorba krajiny pro sanace po těžbě aj.). Představitelé samospráv vítají Historický atlas měst České republiky nejen jako vhodnou a hodnotnou prezentaci svého města, ale také jako podklad pro tvorbu územních plánů a další praktické otázky městského urbanismu a architektury. Na základě vědomí o atlasových svazcích v širší veřejnosti poskytuje pracovní tým řadu konzultací k dějinám měst a městské krajiny a poskytuje k využití prameny z Mapové sbírky Historického ústavu AV ČR, v. v. i.


Zajištění realizace projektu

Realizace projektu je zajištěna grantovým projektem Grantové agentury ČR do roku 2012 (běžící grantový projekt je již pátým v pořadí. Postupně se jednalo o granty GA ČR: 404/94/0883, 404/97/0651, 404/00/1706, 404/03/1081, 404/06/1260, 404/09/0897).

Menší finanční příspěvky poskytla (až na výjimky) města, např. na překlady resumé. Některá města rovněž umožnila využití kartografických a ikonografických pramenů z vlastních fondů a sbírek bez poplatků za reprodukční práva. O prestiži Historického atlasu měst České republiky svědčí nejen zájem místních samosprávných orgánů, ale i skutečnost, že města Chomutov a Plzeň (sv. č. 16 a 21) se rozhodla vydat svůj atlas v rámci atlasové řady vlastním nákladem.


Kdo se na vzniku atlasu podílí?

Vznik jednotlivých atlasových svazků po stránce autorské, redakční i organizační zabezpečuje tým pracovníků Historického ústavu AV ČR, v. v. i., Eva Chodějovská, Eva Semotanová, Robert Šimůnek a Josef Žemlička. Do projektu je formou dílčích autorských podílů, konzultací a heuristiky a rešerší zapojena rovněž řada spolupracovníků z regionů. Atlas tak napomáhá k prohloubení studia regionů a rozvoji regionálního bádání, ke zvýšení prestiže regionálních dějin a umožňuje šíření poznatků o vývoji městských obcí na mapách a plánech do škol i mezi laickou veřejnost.

Počet autorů dosáhl pro dvacet dva svazků, vydaných do roku 2010 úctyhodného čísla 156:

SvazekPočet autorů
České Budějovice 7
Český Krumlov 9
Děčín 5
Hradec Králové 3
Chomutov 3
Chrudim 9
Jičín 13
Kladno 6
Litoměřice 5
Jihlava 6
Pardubice 6
Plzeň 14
Praha-Libeň 9
Slaný 5
Opava 4
Tábor 13
Telč 5
Tišnov 5
Trutnov 10
Třebíč 3
Kutná Hora 13
Praha-Královské Vinohrady 3
Celkem 156

K externím spolupracovníkům patří dále lektoři, kteří bedlivě sledují odbornou úroveň atlasu jako mezinárodního projektu, fotografové, překladatelé a pracovníci grafických studií. Spolupráce je rovněž rozvíjena na bázi institucionální, např. s vysokými školami, archivy, muzei apod. Všechny zúčastněné subjekty lze nalézt na webové stránce http://www.hiu.cas.cz/cs/mapova-sbirka/historicky-atlas-mest-cr.ep/.

Ze spolupracujících institucí, které se podílely na přípravě atlasů v Praze i regionech, je třeba uvést zejména archivy v České republice, např. Národní archiv, Archiv hlavního města Prahy, Moravský zemský archiv v Brně, Zemský archiv Opava, státní oblastní, státní okresní a městské archivy. Dlouholetá spolupráce se uskutečňuje také s Ústředním archivem zeměměřictví a katastru v Praze, s Laboratoří geoinformatiky UJEP v Ústí nad Labem, s Vojenským geografickým a hydrometeorologickým úřadem v Dobrušce, s Národním památkovým ústavem v Praze a s regionálními památkovými ústavy. Nelze nezmínit spolupráci s vysokými školami, především s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, s Univerzitou Hradec Králové, se Západočeskou univerzitou v Plzni a Slezskou univerzitou v Opavě. Z dalších spolupracujících institucí jde rovněž o Archiv Štenc, regionální muzea, např. Vlastivědné muzeum ve Slaném nebo Slezské muzeum v Opavě, Strahovský klášter v Praze, Mapovou sbírku Univerzity Karlovy v Praze, Archeologický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i. a ze zahraničních institucí Österreichisches Staatsarchiv, Wien a Österreichische Nationalbibliothek, Wien. Řadu map, plánů a vyobrazení poskytli k reprodukci soukromí sběratelé.


Ocenění

Projekt Historický atlas měst České republiky získal následující ocenění: „Cenu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy za výzkum“ za rok 2004 (udělena 8. listopadu 2004) a cenu Kartografické společnosti České republiky v kategorii Atlasy, soubory a edice map „Mapa roku 2004“ (udělena 6. května 2005); nominován byl opět v roce 2014.


Zkušenosti a další spolupráce

Během řešení grantových projektů k Historickému atlasu měst České republiky dochází k dílčím proměnám obsahu jednotlivých svazků, a to v mapové, obrazové i textové části. Tyto proměny se neodchylují od mezinárodní koncepce atlasů, ale reflektují nové pohledy na vývoj městské krajiny, procesu urbanizace v českých zemích i v zahraničí a využívají nové metody, zejména v oblasti tvorby rekonstrukčních map a digitálních modelů krajiny (viz níže).

V průběhu řešení projektu navázal pracovní tým (Eva Chodějovská, Eva Semotanová, Robert Šimůnek a Josef Žemlička) řadu nových kontaktů v České republice i v zahraničí, zejména v Německu, Polsku a Itálii, ale také v dalších zemích, které se účastní projektu historických atlasů měst nejen prostřednictvím členů Evropské komise pro dějiny měst. Během studijního pobytu v Římě v roce 2009 konzultovala Eva Chodějovská heuristické a metodologické otázky zpracování historického atlasu velkoměsta s prof. Paolo Micalizzim, autorem části historického atlasu Říma (Roma nel XVIII secolo. A cura di P. Micalizzi, Roma 2003, http://www.dipsuwebgis.uniroma3.it/). Prof. Micalizzi a jeho pracovní skupina (Dipartimento di Studi Urbani, Facoltà di Architettura, Università Roma III) řeší jeden z mnoha projektů zabývajících se ikonografií měst – kartografickými dokumenty v digitálním prostředí. Podrobný plán Říma v prostředí GIS byl jedním z inspiračních zdrojů pro budování virtuálního atlasu velkoměsta – webové aplikace pro Historický atlas měst České republiky. Modelovým svazkem se stala Praha – Královské Vinohrady.

Domácí spolupráce pokračovala v mnoha případech v regionech formou vědeckých i popularizačních aktivit, např. s Vlastivědným muzeem v Slaném v rámci projektu Slánské rozhovory či výstavní činnosti. V Praze atlasový pracovní tým intenzívně spolupracuje s Katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK a s Katedrou mapování a kartografie FSv ČVUT na řešení společných témat (s PřF UK výstava Československo, zmizelý prostor a čas, pořádaná Geografickou sekcí UK pod záštitou děkana PřF UK na přelomu let 2008 a 2009 k 90. výročí vzniku Československa a dalším „osmičkovým“ výročím, dále příprava a realizace sekce Identities of the Central European Lanscapes: The Landscape of Czechia in Changes of Time na konferenci 14th International Conference of Historical Geographers, Kyoto v srpnu 2009, příprava a realizace konference Krajina města – město v krajině v lednu 2010, příprava 15th International Conference of Historical Geographers v Praze v roce 2012; s ČVUT zpracování mapového portálu pro Historický atlas měst ČR, modelový svazek Praha – Královské Vinohrady).

Eva Semotanová